top of page

Eviniz İçin Kullanışlı Mutfak Halısı Seçimi ve Özellikleri

Güncelleme tarihi: 2 Mar 2022

Eviniz İçin Kullanışlı Mutfak Halısı Seçimi ve Özellikleri


Mutfaklar evlerde en çok zaman geçirilen alanlar arasında. Genellikle fayans zemine sahip olan mutfaklarda hem daha estetik bir görünüm sağlamak hem de fayansın soğukluğunu giderebilmek için halı modellerinden yararlanılır. Ancak mutfakların yağ ya da diğer kirleticiler bakımından daha yoğun alanlar olması, mutfak zeminlerinde kullanılacak halıların daha büyük özenle seçilmesini zorunlu kılar.


Mutfak Halısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Günümüzde mutfaklar için tasarlanmış olan pek çok mutfak halısı modellerinden söz edebilmek mümkün. Ancak bu ürün çeşitliliği içerisinden doğru halıyı seçebilmek son derece önemli. Bu noktada aşağıdaki hususların göz önünde tutulması önerilir:

  • Kolay Yıkanabilir: Mutfak halıları, evlerde en çok kirlenen ya da lekelenen halılardır. Yemeklerden sıçrayan yağlar, çeşitli yiyeceklerin ya da içeceklerin dökülmesi, sık zaman geçirilen bir alan olmasından dolayı yaşanan kirlenmeler mutfak halılarını sürekli kirlenir hale getirir. Bu durumda mutfak halısı modellerinin hafif, kolay yıkanabilir ve kolay kurutulabilir özellikte olması gerekir. Bu sayede halılar banyoda kolayca yıkanarak yeniden kullanılabilir.

  • Kir Tutmayan Yapı: Bazı halılar, üzerine dökülen maddeleri ya da kirleri doğrudan içine emer ve sonradan temizlense bile istenilen temizlik sağlanamaz. Bu tür halılar mutfaklar için uygun olmaz. Mutfaklarda kiri emmeyen ve yüzeyde tutan, ayrıca fırça ya da diğer basit yöntemlerle müdahale edildiği zaman da yayılmaya olanak vermeden temizlenmesini sağlayan halılar tercih edilmelidir.

  • Hammadde: Mutfaklarda kullanılacak halıların hangi malzemeden imal edilmiş olduğu da önemli. Yün halılar bu noktada en sık tercih edilen mutfak halısı modelleri arasında. Yumuşak bir dokuya sahip olan ve hem estetik açıdan daha iyi görünen hem de temizlenmesi kolay olan yün halılar, mutfaklar için daha uygundur. Ayrıca naylon ip karışımlı halılar da kiri kolay tutmamalarından dolayı kullanılabilir.
Mutfağınıza Göre Mutfak Halısı Hangi Renkte Olmalı?


Mutfak halısı alırken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus da halının rengidir. Mutfaklara halı alırken, açık renkli halılardan uzak durulması önemlidir. Zira daha önce de belirtildiği gibi, mutfaklarda kirlenme ve lekelenme oranı daha yüksektir. Açık renkli halılarda bu durum daha belirgin hale gelir ve bazen de çıkmayan lekeler kötü bir görünüm ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu tür sorunlar yaşamamak ve mutfak halısında oluşabilecek kirler ile lekeleri daha iyi saklayabilmek için koyu renk halıların tercih edilmesi önerilir.
Mutfak Halısı Ölçüsü Nasıl Olmalı?


Mutfaklar için halı seçimi yaparken ölçüye de dikkat edilmesi gerekir. Mutfaklar daha çok fayans zeminler olduğu için, genellikle daha soğuk olur. Bu da mümkün olan daha fazla alanın halı ile kapatılmasını gerekli kılar. Bu noktada mutfakların boyutuna tam uygun olacak şekilde geniş bir halı kullanılması önerilir. Özellikle ayakta durularak çalışılan alanlarda da halı olmasına özen gösterilmelidir. Mutfak halısı almadan önce mutfak ölçülerini tam olarak bilmek, daha doğru seçim yapabilmeye olanak tanır.

2022’de Trend Olacak Mutfak Halısı Modelleri


Sürekli gelişen moda endüstrisi, her geçen gün daha farklı halı modellerinin piyasaya çıkmasına neden olur. Bu durum mutfak halısı modelleri için de geçerlidir. 2022 yılında da trend olabilecek pek çok halı türünden bahsedebilmek mümkün. Geometrik desenli halılar, klasik halılar, İskandinav desenli halılar ve bohem halılar bunlardan bazıları. Özellikle klasik halılar ile geometrik desenli halıların modern çizgiler ile yeniden yorumlanması sayesinde, estetik değeri yüksek yeni modeller ortaya çıktı.

52 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page