top of page

En Eğlenceli Çocuk Halısı Modelleri ve Özellikleri

Halılar, evler başta olmak üzere insan varlığının bulunduğu pek çok iç mekân için vazgeçilmez bir öneme sahip. Açık kalan zeminlerin kapatılması ve böylelikle hem estetik bir görünüm elde edilmesi hem de zeminden kaynaklanabilecek soğukların engellenebilmesi için kullanılan halıların pek çok modeli bulunur. Çocuk halısı modelleri de bu doğrultuda ortaya çıkan çeşitler arasında yer alır. Söz konusu çocuklar olduğu zaman daha hassas davranılması büyük önem taşır. Çocuk halılarının mutlaka yün ya da benzeri sağlıklı malzemelerden imal edilmiş olması mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca halının dokusunun yumuşak olması da bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Zira çocukların zamanlarının büyük bir kısmını bu halının üzerinde geçireceği düşünüldüğü zaman, sert halılar rahatsız olmalarına neden olabilir. Çocuk halılarının kolay yıkanabilir olması da beklenen özellikler arasındadır. Zira çocukların halılarını sıklıkla kirletmeleri ya da bir şeyler dökmeleri kaçınılmazdır. Bu gibi durumlarda halının kolay temizlenebilir olması gerekir.
Çocuk Halısı Kullanım Avantajları


Çocuk odalarında çocuk halısı kullanmanın pek çok avantajı var. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Çocuk halıları, gün boyunca çocukların daha rahat bir zeminde oynamalarına ya da zaman geçirmelerine olanak tanır. Sert zemin üzerinde oynamak, özellikle gelişim çağında olan çocuklarda çeşitli ağrıların yaşanmasına neden olabilir.

  • Çocuk halıları, zeminden gelebilecek soğuklara karşı çocukları korur. Özellikle kış ayları düşünüldüğü zaman bu durumun önemi daha iyi anlaşılır.

  • Çocuk halıları, çocukların hayal güçlerine ve zihinsel gelişimlerine de belirli oranda katkı sağlar. Özellikle halılarda yer alan resimler ya da baskılar, onlarda yeni ufuklara yol açabilir.Çocuk Halısı Ölçüleri Nasıl Olmalı?


Çocuk odaları için çocuk halısı alınacağı zaman göz önünde bulundurulması gereken hususlardan biri de ölçü seçimidir. Çocuk halılarında ölçü olabildiğince geniş tutulmalı, oda yüzeyinde açık zemin kalmamasına özen gösterilmelidir. Bunun için de oda boyutları ile uyumlu halı modelleri daha uygun olur. Özellikle çocukların soğuktan korunmak istenildiği durumlar için bu durum daha önemli bir hal alır. Çocukların doğrudan zemin ile temaslarını kesebilmek ve her an halı üzerinde kalmalarını sağlayabilmek için, geniş ölçülü halılar daha uygun olur.Kız Çocuk Halısı Modelleri


Her ne kadar normal halı modellerinde cinsiyet ayrımı olmasa da çocuk halılarında bu duruma sıklıkla rastlanabilir. Özellikle çocukların bu dönemde kendi cinsiyetlerine göre farklı eğilim ve ilgilerinin olması, halı modelleri ile desenlerine de yansır. Kız çocuk halısı alırken genellikle pembe, kırmızı ve turuncu gibi renkler tercih edilir. Daha canlı ve iç açıcı olan bu renkler, kız çocuklarının neşeli yapıları ile de uyum sağlar. Kız çocukları için alınacak halılarda desen seçenekleri de oldukça fazladır. Ancak son yıllarda dijital baskı halıların daha fazla tercih edildiğinin de bilinmesi lazım. Kız çocuklarının ilgisini çeken resimlerin ya da kahramanların yer aldığı baskılı halı modelleri oldukça yaygın.
Erkek Çocuk Halısı Modelleri


Erkek çocuk halısı seçerken de alternatifler oldukça fazla. Mavi, yeşil ve siyah gibi renkler erkek çocuk halılarında daha sık görülür. Ayrıca nadiren de olsa beyaz halılar da tercih edilebilir. Erkek çocuk halılarında araba resimlerine sıkça rastlanabilir. Bununla birlikte erkeklerin ilgisini çeken, sevdikleri farklı kahramanların yer aldığı halı modellerinden de söz edilebilir. Dijital baskı teknolojisi sayesinde, istenilen resim ya da karakterler halı yüzeyine uygulanabilir. Bu da hem erkekler hem de kızlar için daha geniş olanakların olması anlamına gelir.125 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page